Za-Grolsch-kultury

Jak działa Za Grolsch kultury?

Platformy crowdfundingowe się specjalizują. Przyciągają rozmiarem, tematyką albo wyjątkowymi, niepowtarzalnymi wartościami – do tych ostatnich zalicza się akcja Za Grolsch kultury realizowana na Wspieram Kulturę. Czasem pytacie o co chodzi i jak to działa.

Zacznijmy od najważniejszego. Grolsch to piwo, a cała akcja jest akcją promocyjną. Nie od dziś wiadomo, że kultura i sztuka uwielbiają alkohol, a jego rodzaj zależy od nieprzewidywalnych preferencji lokalnej bohemy. Kultura i sztuka potrzebują też mecenatu, czyli pieniędzy. Majętny browar i wiecznie niedofinansowana i spragniona twórczość? Trudno o lepsze połączenie.

Grolsch wspiera kulturę bardzo konsekwentnie, od lat. Skupia się na muzyce i filmie. Finansuje przedsięwzięcia, funduje nagrody, jest obecny na festiwalach, a od pewnego czasu także na Wspieram Kulturę. I świetnie.

Według jakich zasad projekty otrzymują pieniądze z procentów i chmielu? Informacje, które otrzymałam od Wspieram Kulturę prezentuję w formie pytań i odpowiedzi:

Czy można przed podjęciem decyzji o wyborze platformy poddać projekt weryfikacji i uzyskać decyzję Grolscha co do wsparcia?

Nie. Byłoby to trochę dziwne, prawda? Jeśli rozważasz Wspieram Kulturę tylko ze względu na pieniądze sponsora, zastanów się dwa razy. Na pewno chcesz wchodzić w crowdfunding?

Kiedy w takim razie Grolsch podejmuje decyzję?

Po opublikowaniu kampanii.

Jaka jest wysokość dofinansowania? Gdzieś w internecie znalazłem informację, że tylko/aż 20%.

Rzeczywiście, Grolsch często wpłaca 20%, ale nie jest to sztywna reguła i wśród wspartych przez firmę projektów bez problemu znajdziesz inne wartości.

Ile projektów dofinansowuje Grolsch?

Nie ma tutaj żadnej reguły. Wszystko zależy od rodzaju i jakości zgłaszanych projektów.

Czy Grolsch dofinansowuje tylko muzykę i film?

Nie. Każdy projekt ma szansę na wsparcie. Np. projekt artystyczny, działanie edukacyjne albo festiwal.

Czy Grolsch wpłaci mi 100% kwoty?

Nie było jeszcze takiego przypadku. To crowdfunding, a nie Grolschfunding!

Czy projekty wsparte przez sponsora mają jakieś dodatkowe obowiązki?

Nie, choć oczywiście firma ma nadzieję, że wspomnisz o tym wsparciu :)

Czy Grolsch daje projektom coś oprócz pieniędzy? Czasem wpłaca niewielkie kwoty, jakby chciał obrandować jak najwięcej projektów.

Rzeczywiście, to może tak wyglądać, ale Wspieram Kulturę zapewnia, że wsparcie sponsora to pełnoprawny patronat, a zatem obowiązki po stronie patrona. Grolsch oferuje pomoc promocyjną i logistyczną, na przykład przy organizacji koncertów.

I najważniejsze:

A co jeśli nie chcę, żeby mój projekt był wiązany z tą marką?

Nic prostszego. Projektodawcy zgłaszając projekt mogą, ale nie muszą poprosić o rozpatrzenie przez sponsora. Jeśli o to nie poprosisz, jesteś bezpieczny. Wielka butelka nie rzuci na ciebie zielonego cienia.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka wątpliwości. Jeśli jesteście ciekawi co tak naprawdę wspiera Grlosch, zajrzyjcie na stronę z listą wspartych przez nich projektów: Za Grolsch kultury – projekty. Niedługo postaram się wrzucić tekst o tym, jak współpraca z Grolschem wygląda z perspektywy wspieranego projektu.

Frelka

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>