bulka-z-maslem

Prosty przepis na kanapkę z hajsem

Crowdfunding jest łatwy. Bułka z masłem. Wszystko można zrobić samemu, bez wychodzenia z domu. Potrzebujesz tylko pomysłu i komputera. Nie musisz zakładać firmy, ani przed nikim się płaszczyć. Nie składasz wniosków. Nie płacisz wpisowego. Bułka z masłem i pieniądze na wyciągnięcie ręki.

W dodatku nie trzeba naginać projektu do czyichś wytycznych, schematów i programów operacyjnych. Już nie musisz rzeźbić argumentów w nowomowie ani rezerwować w budżecie środków na podwójny audyt.

To banalne – tak naprawdę nic nie musisz. A przy tym bardzo wiele możesz. Dlatego crowdfunding jest przy całej swojej prostocie cholernie trudny.

Bo tam gdzie można, to ty decydujesz. Czy zrobisz to najlepiej, czy po prostu wystarczająco dobrze? I gdzie biegnie ta magiczna linia “wystarczająco”?

Inni też mogą. Oni też podejmują takie decyzje. Z każdą kolejną powstają standardy, które można (nie trzeba!) spełniać, a można też celowo przełamywać.

Decyzja należy do ciebie. Wszystko na twoich barkach i na nikogo nie zwalisz winy. Co, gdzie, kiedy, jak, za ile, z kim, dlaczego i po co? I dlaczego właśnie tak? Odpowiedz! Już!

Crowdfunding jest trudny, jak temat dowolny na polskim albo plastyce. Wymaga pomysłów, samokrytycyzmu i dyscypliny. Prostota to złożoność wyższej klasy. Miło z niej korzystać, trudno ją osiągnąć.

A najprostszy przepis na kanapki mówi, by szykować je z sercem. Więc bułka z masłem. Co dalej? Gouda z polędwicą, camembert z kawiorem czy kompozycja autorska?
Ależ nie! Przepraszam, zaszła pomyłka.

Na tej bułce żadnego masła nie ma. O wszystkim decydujesz sam.

Frelka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>