Sosnowiec

Dlaczego śmiejemy się z Sosnowca?

Beka z Sosnowca nie raz i nie dwa dostarczyła mi fantastycznej rozrywki i choć teraz śmiejemy się już z innych rzeczy, raz na jakiś czas staję oko w oko z kimś, kto utknął w zeszłym roku i wcale o tym nie wie. Beka toczy się dalej, a ja zastanawiam się, czy nie czas z tym skończyć. I skąd to się w ogóle wzięło? (Bo niektórzy myślą, że zaczęło się od Mamy Madzi.)

Zacznijmy od tego, że pochodzę ze Śląska. Tam podobno z mlekiem matki wysysa się niechęć do Sosnowca. Moja mama była inna.

Byłam już jedną nogą w Warszawie kiedy dotarło do mnie, że na Śląsku Sosnowca się nie lubi. Nagle zrozumiałam te wszystkie żarty, jak ten o cenach mieszkań na wysokich piętrach w Katowicach. Jako lokalna patriotka, przyjęłam tę wiedzę z ufnością jako element mojego dziedzictwa, kulturę mojej małej ojczyzny. Z takim bagażem pojechałam w wielki świat.

Tymczasem świat zrobił mi psikusa i nagle wszyscy zaczęli śmiać się z Sosnowca. Na przykład tak:

0_0_1720278361_Sosnowiec_przez_alfred77_middle

Jak już pisałam, było zabawnie. Pośmialiśmy się, popławiliśmy się w cudzych i własnych memach, po czym przerzuciliśmy się na “Sorry, taki mamy klimat” i inne emanacje codzienności. Znów z Sosnowca śmieje się tylko Śląsk (i kilku niedobitków). Wszystko wróciło do normy.

Nadszedł czas, by ustalić dlaczego śmiejemy się z Sosnowca.
Bo każdy śmieje się z innego powodu.

Niektórzy śmieją się bo Mama Madzi. (Bo, jak mówił jeden z memów, ona nie mogła pozwolić, by jej dziecko dorastało w Sosnowcu.) Sytuacja była tak straszna, że tylko śmiechem można było ją oswajać.

Inni śmieją się bo podobno nic tam nie ma, a miasto jest sztuczne i stworzył je Gierek. Muszę ich rozczarować (za Wikipedią):

W chwili uzyskania praw miejskich w 1902 nadsołectwo Sosnowiec liczyło jednak 61 tys. mieszkańców, miała własną prasę, teatr zawodowy, rozwinięte lecznictwo ze szpitalem.

Słyszałam też, że ludzie z Sosnowca chcą być bardziej polscy niż sami Warszawiacy. Więc kiedy mamy do wyboru Warszawiaka albo Sosnowiczanina, nawet ta strrrasza Warszafka okazuje się milsza naszym sercom. (?)

Wreszcie powód graniczny – każdy lubi śmiać się z zagranicy. Amerykanie z Kanadyjczyków, Polacy z Ukraińców. A Śląsk śmieje się z Sosnowca. Bo choć – umówmy się – wygląda to tak, jakby Sosnowiec był na Śląsku, historycznie był częścią Małopolski. Małopolska się podobno wywyższa. To co mieli zrobić dumni Ślązacy? Wiadomo. Obśmiać.


To ja odkreślam tę bekę gruba kreską. I choć wcale nie obiecuję, że nie będę się już śmiać (jestem ze Śląska to mogę!), proponuję wyciągnąć pomocną dłoń do uciemiężonego Sosnowca. Jest okazja. Wczoraj Sosnowiec obchodził kolejną rocznicę przyznania praw miejskich! Zobaczcie jak pięknie wygląda na starych pocztówkach:

a1252

 

sosnowiec-bank-polski2

Te budynki wciąż stoją i wciąż wyglądają pięknie. A na tych późniejszych, podobnie jak w tak wielu miastach w Polsce, maluje się dziś murale.

DSCN4262
http://41-200.pl

Takim skate parkiem nie może pochwalić się zbyt wiele miast w Polsce:

MOSiR Sosnowiec
MOSiR Sosnowiec

A poza tym w Sosnowcu powstała pierwsza w Kongresówce przędzalnia czesankowa (i nie ma się z czego śmiać: Dietlowie w Sosnowcu). Wciąż można tam podziwiać obiekty sakralne wielu religii. I to właśnie tam urodził się i spędził młodość bożyszcze międzywojnia, śpiewak i aktor Jan Kiepura.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=mi-km1b6xwE]

 

Dość żartów, przynajmniej na jakiś czas. Następnym razem kiedy będziecie przejeżdżali przez Sosnowiec nie róbcie snapów z przerażoną miną tylko zajrzyjcie do miasta i poszukajcie czegoś dla siebie :)

Frelka

Sosnowiec-4
Wszystkie pocztówki we wpisie pochodzą ze strony http://41-200.pl

12 thoughts on “Dlaczego śmiejemy się z Sosnowca?”

 1. To prawda, że zaczęło sie od Mamy Madzi. Kiedyś, to była lokalna niechęć, taka oswojona wręcz bo trwająca od pokoleń. Nic dziwnego, nikt się z tego nie śmiał poza zagłębiakami a slązakami. Natomiast teraz wszyscy sobie żartują i pokazują memy, a jakby zapytać, dlaczego, to nikt nie wie. Dlaczego? Bo inni tak robią, a robią bo zrobiło się głośno od czasu Mamy Madzi. Sprawa na cały kraj i nie tylko, i się zaczęło. A teraz to już nawet nie jest śmieszne a przykre. Zwłaszcza, że powodów brak, tylko tej polskiej głupoty wszędzie tak pełno.

 2. Jestem z Sosnowca i to zwykłe miasto jak : Warszawa,Łódź itp. Więc o co chodzi z tą głupią Magdą bo to nie nasza wina.

  1. Ta głupia jak ją określiłeś Magda nie jest tematem do śmiechu bo to dziecko nie żyję idioto. Ludzie śmieją się z jej matki i z tego jaką odstawiła szopkę nie jestem ze śląska ale teraz zaczynam ich rozumieć skoro z taką pogardą mówisz o dziecku które zostało zamordowane

 3. Mieszkam w Sosnowcu i to jest najnormalniejsze miasto pod słońcem, naprawdę wkurzają mnie te memy ;-;

 4. Nie jestem rodowitym Sosnowiczaninem, ale mieszkam tu od 12 lat i na razie nigdzie się nie wybieram. Śmiejemy (cie) się z Sosnowca. Chciałbym widzieć jak z bezrobociem radzi sobie dajmy na to Łódź? Bo Sosnowiec całkiem nieźle mimo, ze pod koniec lat 90-tych został zrujnowany masowymi likwidacjami zakładów pracy, kopalń i hut. Logistycznie – jedno z najlepszych miejsc w regionie. Swoje bazy przeładunkowe ma tu Lidl, Biedronka i Amazon. Samo miasto też już od dawna wygląda całkiem nieźle: tereny zielone, skate parki, sztuczny stok narciarski, trasy rolkowe i rowerowe, strefa wake boardingu, masa dużych placów zabaw dla dzieci… Mam wymieniać dalej? Gdzie znajduje się Instytut Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaskiego (mają tam najczulszy sejsmograf w Polsce)? Gdzie znajduje się wydział anglistyki Uniwersytetu Śląskiego? Gdzie są wydziały Śląskiego Uniwersytetu Medycznego? O rany! No chyba w Sosnowcu. Skąd pochodzi Zdenek Martyniuk i Sławomir? NIE Z SOSNOWCA. My oferujemy Thaw, ARRM, Mentora. Gdzie Brylewski nagrywał 52UM? No nie, znowu w Sosnowcu? Kto się śmieje z Sosnowca? Ślązacy. Ale Sosnowiec tak samo śmieje się ze Śląska. Śmieje się Kraków i Warszawa? Oni od zawsze mieszkają w swojej bańce i do końca nawet nie rozumieją z czego się śmieją. Stolica nabija się z Sosnowca? Przecież Legia Warszawa ma sztamę z Zagłębiem więc o co chodzi? Sosnowiec nie jest ładnym miastem? A byliście w Mysłowicach, Bytomiu albo Chorzowie?

  1. Dziękuję za kolejne przykłady tego, co w Sosnowcu jest świetne i warte zauważenia! Sama tam nie mieszkam, więc musiałam się posiłkować ciekawostkami zasłyszanymi i znalezionymi w internecie. Lista z pierwszej ręki jest zdecydowanie bardziej życiowa!

 5. Miejcie dystans. Co mają powiedzieć mieszkańcy Wąchocka?
  Przynajmniej wszyscy wiedzą, że jest takie miasto jak Sosnowiec.
  Czy ktoś zna miasto Szydłowiec? Nikt się z niego nie śmieje…

 6. Sosnowiec to pełne wdzięku i zabytków miasto.
  Jak można się z niego śmiać ma przecież piękny dworzec , kopalnie
  galerie.
  Chciałbym także przypomnieć ,że z Radomia też się śmieją.
  Cieszę się ,że jako Sosnowiak wiem ,że nie wszyscy myślą źle o Sosnowcu.

  1. Ja byłam zaskoczona, kiedy poznałam historię Radomia i zobaczyłam to miasto. Podobnie zdziwiłby się pewnie każdy, kto szydzi z Sosnowca!

 7. Nikt jeszcze nie napisał, że tam była Rosja, nawet widać to na tej pocztowce. Ludzie tam mieli wpajane ruskie myślenie, płacili myto do Moskwy, znali ruski, w Katowicach i Śląsku był zabór niemiecki, więc to inna mentalność, a w Krakowie, Jaworznie, Bielsku, Austro-Węgry, też niemiecki ale inna mentalność, widać to często do dziś, po drogach, architekturze, typach wsi, na Śląsku jest przekonanie, że Niemcy porządne i potężne, rajch bogactwo, richitig pojedziesz do Sosnowca czy Zawiercia, to slyszysz, ale potęga ta Moskwa piękne miasto, Rosja imperium, my Słowianie, chujnia, paszol won, jak Polska odzyskała niepodległość i ci wszyscy Polacy, z różną mentalności się zderzyli, to były niezłe jaja, nieźle nas przerobili i do dziś widać to w mentalności, chyba dopiero w ostatnich latach to zaczyna odchodzić w zapomnienie, a powstaje jednolita aglomeracja, te wszystkie perturbacje nie pozwoliły na powstanie jednego wielkiego miasta, jak Kraków, czy Wrocław, tylko wiele pojedynczych graniczacych że sobą, co też było na ręce Warszawie, bo to miasto było by os niej większe i mogłoby chcieć stać się stolicą Polski.

  1. Dziękuję za ten komentarz! To bardzo ważne, a – ma Pan racje – pomijane. Sama niby o tym wiedziałam, a jednak jakoś nie uwzględniłam tej informacji. Nie zauważyłam, jak to się przełożyło na codzienność – choćby te punkty odniesienia, o których Pan pisze – rajch-bogactwo, Moskwa-piękne miasto.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>