statystyki

Statystyki prosto z Niemiec

W kwietniu 2015 niemiecki portal crowdfunding.de opublikował wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie 1000 osób. W badaniu padały tylko 2 proste pytania. Czy wiesz co to jest crowdfunding? (Słyszałem, ale nie wiem dokładnie. / Wiem. / Nigdy o tym nie słyszałem.) i Czy wsparłeś kiedyś jakąś kampanię cowdfundingową? (Nie. / Tak, jedną. / Tak, od 2 do 5. / Tak, więcej niż 5.). Wyniki nie są szokujące, ale warto się im przyjrzeć. To liczby, do których powinniśmy dążyć, a potem jak najszybciej je prześcignąć. 

Raport jest dostępny tutaj: raport z badania (po niemiecku)

1. Blisko 52% badanych słyszało o crowdfundingu, ale 24,5% z nich twierdzi, że wie co to takiego. Reszta nie jest pewna, a i wśród tych co wiedzą mogą zdarzać się pomyłki. To istotne, że badanie prowadzono wśród internautów, a zatem świadomość w całym społeczeństwie byłaby niższa. Czy blisko 25% to mało? Tak i nie. Bardziej martwi mnie to, że w Polsce ta liczba jest z pewnością mniejsza.

Infografik_Crowdfunding_04_2015

2. Faceci wspierają częściej niż kobiety. 6,3% badanych mężczyzn i tylko 3,2% kobiet wsparło 1 projekt. 3,4% mężczyzn wsparło od 2 do 5 projektów (tylko 1%kobiet zrobił to samo). 0,6% mężczyzn wsparło więcej niż 5 projektów. Wśród badanych kobiet ta liczba wyniosła 0,2%. Czy chodzi o męskie gadżeciarstwo, czyli o asekuracyjne podejście kobiet? A może o liczbę i siłę projektów technologicznych i związanych z grami, gdzie od lat mężczyźni stanowią podstawową grupę docelową?

3. 5,6% badanych powyżej 70. roku życia wsparło 1 projekt. To prawie tyle samo, co w najmłodszej badanej grupie, 18-29 (6,3%). Być może wyjaśnieniem jest kolejny słupek, czyli wsparcie dla większej liczby projektów. 5,6% młodych wsparło 2-5 projektów. A powyżej siedemdziesiątki? Nikt. Węszę tu moc sprawczą wnucząt. (Ciekawe, że w grupie do 69 roku życia wsparcie nie przekracza 1% ani dla jednego, ani dla większej ilości projektów.)

Raport zawiera więcej interesujących danych. O ile ogólne proporcje wsparcia pomiędzy różnymi grupami (wykształcenie, zarobki, wiek i inne) są do przewidzenia, o tyle ciekawie robi się kiedy przyglądamy się słupkom wsparcia 2-5 oraz powyżej 5 projektów.

Zachęcam do lektury wyników badania. Gdybyście mieli problem z niemczyzną, służę pomocą w komentarzach.

Frelka

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>