PaniDajKupPanCegle

Asertywność dla początkujących

Jak to z większością spraw na świecie, cechami charakteru obdzielono nas nierównomiernie. Jedni idą z sercem na dłoni, inni jak po swoje. Jedni i drudzy mogą się wiele nauczyć i dzięki temu usprawnić swoje działania. Warto!

A zatem asertywność. Obiegowo określa się ją sztuką mówienia NIE. Ale asertywność to o wiele więcej.

Według Wikiepdii asertywność to w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych. 

Na zachętę: uważa się też, że asertywność jest cechą nabytą. Można polemizować z tym, czy zawsze i debatować o predyspozycjach, ale znaczenie tych słów jest takie, że przy odrobinie dobrej woli możemy się jej nauczyć.

Osobiście bardzo polecam zapoznanie się z prostymi zasadami postępowania asertywnego. Oszczędza przecież wiele czasu i pozytywnie wpływa na naszą samoocenę. Jeśli czujesz, że masz problemy z zapanowaniem nad jakimś aspektem życia, asertywność udzieli prostych podpowiedzi, które z dużym prawdopodobieństwem okażą się skuteczne.

Ale cały ten tekst piszę tylko dla jednej zasady, szczególnie przydatnej w crowdfundingu.

Zawsze masz prawo prosić.

Zawsze. Zawsze możesz poprosić o to, czego chcesz. To bardzo ważne dla osób, które odnalazły się w tekście Czy potrafisz prosić o pieniądze?

Masz prawo prosić i pytać. Ale tę zasadę możesz stosować tylko jeśli zaakceptujesz jej dalszy ciąg:

Zawsze masz prawo prosić, ale osoba proszona zawsze ma prawo odmówić.

Nie musi Cię nawet przepraszać, nie musi się tłumaczyć. Nie ma wobec Ciebie żadnych zobowiązań. Może odmówić. I to jest najważniejsze.

Skoro ktoś ma pełne prawo do odmowy, to nie robimy mu żadnej krzywdy prosząc (np. o wsparcie naszej kampanii).

Pozwólmy ludziom mówić NIE, a łatwiej będzie nam podejść do nich i rozpocząć rozmowę.

Powodzenia!

Frelka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>