Pieniadze To Nie Wszystko

Pieniądze to nie wszystko. Magia crowdsourcingu.

Dotąd traktowałam crowdsourcing nieco po macoszemu. To crowdfunding był gorącym tematem i podstawową treścią bloga. Nie bez powodu. Ogromna część tego co napisałam o crowdfundingu w równym stopniu dotyczy crowdsourcingu. Nadszedł jego czas.

Czym jest crowdsourcing?

To zjawisko, w którym tłum udostępnia zasoby, niekoniecznie finansowe (w tym znaczeniu crowdfunding jest podkategorią crowdsourcingu). Jakie to zasoby? Na przykład wiedza, czas, przedmioty.

W crowdsourcingu nie ma w zasadzie popularnych, scentralizowanych platform. Komunikacja ze wspierającymi przebiega nieco innymi kanałami, ale idea jest podobna – podziel się tym co masz i stań się częścią czegoś fajnego. Jeszcze jedna istotna różnica – w crowdsourcingu raczej nie spotyka się materialnych nagród. Co najwyżej podziękowania, listy zasłużonych i powody do satysfakcji.

Przykłady!

1. Zbieram przedmioty do pracy artystycznej – sprawa jest prosta, jak w nazwie. Bartosz Kokosiński przygotowuje serię prac, do których potrzebuje przeróżnych przedmiotów. Opisał sprawę bardzo zwięźle, zrobił wydarzenie na Facebooku, w zamian za przedmioty oferuje zdjęcie gotowej pracy wraz z odręcznym podziękowaniem. Piękne, proste, oby skuteczne!

2. Foldit – naukowcy potrzebują pomocy przy zwijaniu białek. Okazuje się, że ludzie mają więcej ciekawych pomysłów w tej materii niż komputery. A zatem dwie jednostki Uniwersytetu Waszyngtońskiego, Centrum Nauki o Grach i Wydział Biochemii, połączyły siły i stworzyły grę, w której zwijasz białka (są ładne, kolorowe i przestrzenne). Gra wcale nie jest prosta. Są w niej rankingi i poważna rywalizacja. A grając przyczyniasz się do rozwoju nauki. Wspaniała świadomość. Grałam. Polecam!

3. Duolingo – jeśli uczysz się języków online, pewnie już o tym słyszałaś. Duolingo umożliwia darmową naukę języków obcych. A kiedy się uczysz, mimochodem, niepostrzeżenie, niczym czarodziejską różdżką, tłumaczysz internet.

Fajne, prawda?

Crowdsourcing jest w gruncie rzeczy dużo ciekawszy (ale też dużo bardziej złożony i zróżnicowany) niż crowdfunding. Wikipedia oferuje całkiem długą listę przedsięwzięć crowdsourcingowych (po angielsku). Aha, zapomniałabym. Wikipedia to też crowdsourcing :)

Miłego odkrywania!

Frelka

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>