Po polsku

Polskie platformy crowdfundingowe

Ten tekst wyglądał kiedyś inaczej bo i platform było mniej. Pierwotna wersja na końcu tekstu. Tutaj lista – tradycyjnie już bez opisów i analiz. Platformy różnią się między sobą, same też ciągle ewoluują. To ty znasz swój projekt i najlepiej ocenisz, które elementy regulaminu są dla ciebie kluczowe. Zachęcam tylko do zwrócenia uwagi na kilka spraw, o których w tym tekście: Jak wybrać platformę.

Poniższa lista będzie się zmieniać. Rodzą się nowe platformy, a niektóre pewnie z czasem odejdą w zapomnienie.

Tymczasem wygląda to tak (alfabetycznie):

Dużo. Chyba niedługo podzielę według kategorii. I dodam ważne zagraniczne platformy dostępne dla polskich projektów.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z crowdfundingiem albo chcesz przejść od wspierania do prowadzenia własnej kampanii – koniecznie zajrzyj do 11 kroków do udanej kampanii. To zbiór pytań i wskazówek powstały w wyniku mojego czołowego zderzenia z pierwszą kampanią. Tobie radzę przygotować się zawczasu :)

A tutaj stara wersja:

Strony internetowe oferujące możliwość założenia i prowadzenia kampanii crowdfundingowej nazywamy portalami lub platformami crowdfundingowymi. Najsłynniejsze platformy na świecie to Kickstarter i Indiegogo.

Poza tym istnieje szereg platform lokalnych – ich zasięg ograniczony jest tylko językiem, w którym funkcjonują.

W Polsce udało się uruchomić kilka platform. Szkoda, że tak mało? Niekoniecznie. Zarówno dla autorów projektów jak i dla wspierających ważna jest ilość użytkowników/projektów dostępnych na danej platformie. Dla użytkownika wspierającego oznacza to ilość ciekawych projektów dostępnych w jednym miejscu. Dla osób poszukujących wsparcia – stostosunkowo dużą liczbę potencjalnych wspierających. Poza tym większy portal o większej liczbie użytkowników ma zwykle większą siłę przebicia w mediach i oferuje lepsze wsparcie promocyjne kampanii.

Największe platformy w Polsce na chwilę obecną to Polak Potrafi oraz Wspieram.to.
Poza tym dość znana wydaje się marka skupionego na kulturze i sztuce Wspieram Kulturę.
Miłośnicy muzyki kojarzą być może Mega Total.

Oto krótka lista polskich możliwości:

Mogłabym oczywiście opisywać tutaj każdy portal z osobna, ale lepiej jeśli przeczytacie to, co sami mają o sobie do powiedzenia i na tej podstawie podejmiecie decyzje o wyborze platformy – czy to do przeprowadzenia, czy do wsparcia projektów!

6 thoughts on “Polskie platformy crowdfundingowe”

  1. Pięć platform to mało? Mi się wydaje, że to daje już pewien wybór. Pytanie tylko jaka jest skuteczność dostarczanego wsparcia? Zwłaszcza w odniesieniu do narzutu biurokracji, który doinwestowywany startup musi, jak rozumiem, pokornie ponieść.

  2. Ze skutecznością bywa różnie, choć mówi się, że w Polsce sukcesem kończy się około 30% projektów crowdfundingowych.

    Współpraca projektów i platform powinna być symbiozą – każdy projekt przyciąga na platformę nowych wspierających (np. społeczność związaną z twórcami, ich bliskich), a zadaniem platformy jest utrzymać tych ludzi przy sobie i zachęcać ich do wspierania kolejnych projektów. Na razie wydaje się, że o ile twórcy projektów rzeczywiście naganiają mnóstwo ludzi (nic dziwnego, to im najbardziej zależy), o tyle same platformy powinny wykonać jeszcze wiele pracy by naprawdę dobrze “zarządzać” użytkownikami wspierającymi, sprawiać by wracali, wspierali kolejne projekty i nie wykruszali się po drodze.

    Jeszcze w tym roku przeprowadzę małą prywatną analizę metod stosowanych przez poszczgólne portale. Myślę że to powie sporo o możliwościach i rzeczywiście podejmowanych wysiłkach polskich platform crowdfundingowych.

    Nie wiem do jakiego “narzutu biurokracji” odnosi się wypowiedź przedmówcy/przedmówczyni? Na myśl przychodzą mi prowizje pobierane przez platformy crowdfundingowe oraz podatki – jedno i drugie nie do uniknięcia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>